Transkaukazja 2014 [KONCERT]

Transkaukazja 2014

Transkaukazja to międzynarodowy, interdyscyplinarny program artystyczny inspirowany współczesnym Kaukazem, który jest realizowany od 10 lat w Polsce i kilkunastu innych krajach przez warszawską Fundację Inna Przestrzeń. Głównym wydarzeniem programu jest odbywający się co dwa lata festiwal, którego siódma edycja przewidziana jest na 2015 rok. Transkaukazja obejmuje również liczne działania artystyczne i pro-społeczne, które prowadzone są w kraju i za granicą.

Tegorocznym zwieńczeniem programu będzie międzykulturowy koncert Transkaukazja 2014, który odbędzie się 28 października w stołecznym klubie Palladium. Połączy on w twórczy sposób znamienitych artystów z różnych stron świata, którzy zaprezentują skrajnie odmienne stylistyki. Będą to:

Chveneburebi – jeden z najbardziej uznanych męskich zespołów wokalnych Gruzji, który specjalizuje się w gruzińskich wielogłosach z akompaniamentem ludowych instrumentów. Grupa złożona jest z przedstawicieli muzykujących rodzin z różnych regionów Gruzji, a podczas swych występów prezentuje też tradycyjne, regionalne tańce.

The Shekinah Singers – chór złożony w głównej mierze z wykonawców pochodzenia karaibskiego mieszkających w Wielkiej Brytanii, który dynamicznie łączy stylistykę gospel i funk. Dowodzący nimi Clive Brown jest niezwykle żywiołowym dyrygentem i aranżerem znanym z niekonwencjonalnych sposobów motywacji i kierowania zespołem oraz niezwykłej umiejętności wciągania publiki we wspólną zabawę.

Vołosi – polski kwintet smyczkowy, który współtworzą muzycy klasyczni i góralscy. Ta wybuchowa mieszanka owocuje doskonałą muzyką i sceniczną eksplozją energii. Zespół jest objawieniem krajowej i światowej sceny world music – zdobył komplet nagród na Festiwalu Nowa Tradycja 2010 oraz Grand Prix dla najlepszego utworu world music w konkursie Europejskiej Unii Nadawców EBU w 2011 roku, a swymi występami zyskał uznanie publiki na całym świecie.

W koncercie weźmie też udział sekcja dęta Warsaw Horns złożona z czołowych stołecznych trębaczy, mających na koncie wieloletnią współpracę z legendami krajowej sceny reggae i ska. Podczas koncertu Transkaukazja 2014 każda z grup zaprezentuje swój autorski program, a wydarzeniem wieczoru będą premierowe wykonania wspólnych utworów, przygotowanych przez zaangażowanych artystów w toku wspólnej pracy warsztatowej w dniach poprzedzających koncert.

Dodatkowo, dzień po koncercie, zaangażowani w niego artyści poprowadzą w Bemowskim Centrum Kultury ART.BEM otwarte i nieodpłatne warsztaty poświęcone stosowanym przez nich technikom wykonawczym.

Więcej informacji o projekcie na stronie www.transkaukazja.pl

Wydarzenie na Facebooku:
Transkaukazja 2014 / Warszawa / Palladium / 28 października 2014